Altın ve Dolar Sahipleri Bunu Beklemiyordu: Önce Çarşamba Sonra Perşembe Açıklanacak! Fiyatlar Tepetaklak Olacak

2024 yılında altın fiyatlarında yaşanan yükseliş hareketi, son günlerde yerini yatay bir pariteye bırakmış durumda.

Yatırımcılar, altının yılın geri kalan bölümünde nasıl bir performans sergileyeceğini merak ederken, bir yandan da dolar varlıklarının diğer yatırım araçları karşısında izleyeceği grafik ilgi çekmeye devam ediyor.

Kapalıçarşı’nın nabzını tutan altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, çarşamba ve perşembe günü yapılacak açıklamalara göre altın ve dolar fiyatlarında önemli değişiklikler yaşanacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“ONS ALTIN 30 DOLAR BİRDEN DÜŞECEK”

“Ons altın 2158 dolar seviyesinde. Bugün gün içerisinde 2146 ve 2163 dolar aralığında işlemler gerçekleştirdi. Daha önce de söylediğim gibi 2125 dolar destek seviyesini bu hafta için takip edeceğimizi ifade etmiştim. 30 doların üzerinde bir düşüş beklemeye devam ediyorum ancak devamında hızlıca bir geri dönüş yaşanacaktır.

2125-2180 bant aralığında hareketleri takip ediyor olacağım. Haftalık ajandamıza yazacağımız ons seviyeleri bu.

Gram altın/TL fiyatı yine resmi kur ile serbest piyasalar oldukça farklı. Gösterge kur üzerinde gram altın fiyatı 2300 TL seviyesinde olsa da, fiziki tarafta 2480 lirayı gördü ve bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak tarihe geçti. Alım 2465 lirayı buldu. Gün içerisinde gram altın, fiziki altın tarafında 2483 lira seviyesini görerek yeni bir rekora imza attı.

“ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURUNUN KADERİNİ BELİRLEYECEK”

Ons altında bir geri çekilme görmüş olsak da, gram altında bu düşüşleri göremiyoruz çünkü dolar kuru artmaya devam ediyor. Özellikle geçen hafta 2385 lira seviyesine kadar gerilemişti. İyi bir alım fırsatı sunmuştu ancak hızlı bir geri dönüşle 2500 lira sınırına dayandı.

Altın ve gümüş tarafındaki uzun süreli yükseliş beklentilerim geçerliliğini korumaya devam ediyor. Bizim için sürpriz bir gelişme yok.

Piyasaları bu hafta ikiye ayıracağız. Çarşamba gününe kadar ve çarşambadan sonra. İlk bölümde sıkıcı bir hareketlilik izleyeceğiz ancak çarşamba günü itibarıyla doların karşısındaki varlıklar yükseliş trendine girer ve dolar yeniden düşmeye başlar. ABD Merkez Bankası (Fed), faiz kararını çarşamba akşamı açıklayacak ve devamında Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Her zamanki gibi şahin tonda açıklamalar gelecektir ancak bizim için önemli olan şu “Fed, Haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine başlar mı? küresel piyasaların merak ettiği soru bu. Bu soruya yanıt olacak detaylar aranacaktır ve sonuçlar altın fiyatları için belirleyici olacak. Çarşamba akşamı altının kaderini görmüş olacağız.

“ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE GÜNÜ PEŞ PEŞE AÇIKLANACAK”

Benim kişisel görüşüm, çarşamba günü Fed, Haziran ayı itibarıyla faizleri indireceğinin sinyalini verecek ve bu durum altını yakından ilgilendirecek.

Gelelim perşembe gününe. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yapacağı PPK toplantısı ile faiz kararını açıklayacak. TCMB’nin faizlerde bir değişikliğe gideceğini tahmin etmiyorum. Ancak Merkez Bankası’nı kaşımaya devam ediyorlar çünkü yıl sonuna kadar bir 500 baz puanlık artış daha yapmasını istiyorlar. Soru şu, mayıs ya da haziran ayında TCMB 500 baz puan faiz artırır mı? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına ya da TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın söylediklerine bakıldığında, sanki 2024 yılının sonuna kadar bu faizlerin sabit bırakılacağı düşünülüyor.

Ancak benim kişisel görüşüm şu, 500 baz puanlık faiz artırımı yapacağınıza, 500 TL’lik banknotlar basın Türkiye için daha isabetli olur. Bugün bu faiz artırımına gitseniz bile piyasada değişen hiçbir şey olmaz ancak 500 TL’lik banknotlar çıkarsa en azından çuvallarla para gezdirmek zorunda kalmaz insanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x